Основните принципи на лозарството

С какъв избор на фрези и култиватори може да се започне, за да се спаси теренът и от ерозията

Когато искаме да обработваме лозето с машини и имаме тази възможност, трябва да знаем с каква техника да се снабдим, така че тя да бъде ефикасна и не много скъпа.

Когато теренът е равен, много подходящи са универсалните навесни машини от рода на УНЛМ, които могат да правят много операции и в тесноредови, и в широкоредови лозя, защото ги има в няколко варианта.

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата. Остави коментар: Име:

Резитба на отслабнали и занемарени лози, подмладяване на стари лози

Установено е, че това намалява риска от ерозия на почвата и улеснява работата на агрегатите при работа по хоризонталите.

За работа в защитната зона по редовете на насаждението са подходящи роторни косачки с автоматично отклоняващо устройство, което свежда до минимум неокосената зона около главините при добро копиране на неравностите на терена.

От значение е и дебелината на пръчките, които ще присаждате. И калемът, и подложката трябва да са с еднаква дебелина;

Вторият вариант за присаждане на зелено е на разцеп. Разликата с обикновената копулация е видът на отрезите. На калема трябва да направите отрез, който наподобява клин. Подложката пък трябва да се оформи във вид на разцеп. Калемът се поставя в подложката, като отново трябва да се фиксира с памучен конец.

През втората и третата година те се торят само с азотни торове, за да се осигури бърз растеж и да се лозя ускори формирането на високостъблени лози, които бързо встъпват в плододаване.

Препоръчително е да се замажат по-големите наранени участъци с овощарска замазка, за да се избегне проникването на болести и вредители.

Пролетното засаждане се приема у нас като по-масова практика. Най-добре е то да се извърши през втората половина на март и началото на април, щом е възможно да се работи.

Трябва да почистим пръстта около пръчката и да отрежем мястото на старата спойка. Почистваме кората и отрязваме пръчката.

Калемите, които ще присаждаме, трябва да са отрязани предварително и да са поставени в съд с вода.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Основните принципи на лозарството”

Leave a Reply

Gravatar